Zdravý design

Ohlédnutí za veletrhem Medica 2016

24. 11. 2016
PinIt

Medica je největší světový veletrh zdravotní techniky, který se pořádá jednou ročně vždy na podzim v Düsseldorfu. Letos proběhla od 14 do 17 listopadu a jako každý rok ji navštívilo obrovské množství návštěvníků (kolem 130 000), kteří přišli shlédnout více než 5 tisíc vystavovatelů ze 70-ti zemí světa v 19-ti výstavních halách. Součástí veletrhu byl i každodenní edukativní program konferencí Medica Educational Conference, kde se probíraly témata s aktuální problematikou např. hygieny, transportu pacientů, nejčastějších úrazů v průběhu péče a další.

Vydali jsme tam z několika důvodů. Pro inspiraci. Shlédnout produkty z nejrůznějších koutů světa z různého odvětví zdravotní techniky. Vytvořit si rozhled nad špičkovou technologií a kousky nezřídka oceněnými Red Dot Design Award. Pobavit se s výrobci a vývojáři nejnovějších technologií. Na druhé straně nalézt produkty, které jsou designem ještě nedotčeny, nebo které jsou prazvláštně řešeny a zasloužily by trochu toho designérského pohledu. Důvodů by se našlo ještě mnoho, ale co mě na tomto veletrhu baví nejvíce, je jakési poslání, které všechny tyto produkty spojuje – všechny různými způsoby pomáhají lidem.

V některých případech by nás ani nenapadlo, jaké všechny produkty se pod pojem „zdravotní technika“ můžou schovat. Když se tak procházíte mezi stánky a rozhlížíte se kolem sebe, najednou vidíte celý život. Od porodních křesel, inkubátorů a dětských postýlek, přes vybavení dětských klinik, kompenzační pomůcky pro hendikepované, produkty pro prevenci nejrůznějších onemocnění jako např. kryoterapie (mrazící komory a přístroje pro sportovce), fyzioterapeutické pomůcky pro zdravé sezení, pro zdravou chůzi, masážní a relaxační lehátka, speciální textilie a matrace s antidekubitním efektem, menstruační a inkontinentní produkty, chirurgické nástroje a přístroje pro elektro medicínu, nemocniční lůžka, křesla pro seniory usnadňující život pacientům i personálu, geriatrická lůžka až po lehátka pro zesnulé.

Dovolím si zmínit pár produktů, které mne v tom množství velmi zaujaly z hlediska designu, nebo zajímavého nápadu:

OPPO krční ortézy, jsou velmi dobře ergonomicky řešené a nastavitelné, flexibilní, prodyšné a zároveň mají oku příjemný design, který byl oceněn prestižní Red dot Design Award.

medica-2016_1-oppo

Dalším nositelem červeného puntíku je minimalistické vyšetřovací lehátko a gynekologické křeslo holandské firmy NOVAK. Produkty jsou polohovatelné a výškově stavitelné, bezešvě čalouněné lékařskou antibakteriální koženkou k dosažení maximální hygieny. Žádné nežádoucí spáry, ve kterých by se mohly usazovat nečistoty.

medica-2016_2-novak
Motorická ruka, která zpětně vysílá signály pohybu do mozku a tím znovu programuje pohybový aparát – jemnou motoriku končetin.

medica-2016_3-motoruka

Ionizátory a čističe vzduchu italské firmy  Elettroplastica bychom nemuseli vůbec schovávat. Jejich design je povedený, neotřelý a perfektně doplní útulnost pokoje. V podobně útulném duchu se této firmě podařilo vytvořit i jejich stánek.

medica-2016_4-ep

Na kardiacká, relaxační či transportní křesla italské firmy Gardhen Bilance jste si mohli nejen sáhnout, nebo sednout a užívat si jejich pohodlnost, ocitli jste se přímo v procesu živé ukázky ručního bezešvého čalounění.

medica-2016_5-gardhen-bilance

V neposlední řadě mne příjemně překvapila firma McCall Intertrade se svým nesčetným množstvím kompenzačních pomůcek v portfoliu. Všelijaké vychytávky pro pomoc při každodenních úkonech – stravování, oblékání, psaní, mytí, chůze, práce na zahradě,… Pro člověka, který zvládne vše sám je např. takový pryžový návlek na tužku zbytečný, pro jiného je však jedinou šancí, jak tužku uchopit.

medica-2016_6-mccall-intertrade

Zajímavým funkčním nápadem jsou např. i pomůcky pro úklid nizozemské firmy Lomed, opatřené ergonomickými úchyty z francouzských berlí. Díky této vychytávce je možné zametat jednoruč a co více, nabízí se možnost rozšíření pracovních míst.

untitled-1

Mezi vystavovateli se samozřejmě neztratili i zástupci českých firem. Např. Proma Reha – jedna ze dvou našich největších výrobců zdravotní techniky (hned vedle Linetu) z České Skalice se svými nemocničními lůžky a novým ultralehkým transportním lehátkem, firma Borcad s gynekologickými a porodnickými křesly, BTL – přístroje pro estetickou medicínu navržené studiem Divan Design, a v neposlední řadě hravé interiéry dětských ordinací a naučné motorické pomůcky pro děti firmy Lokki z Plzně.

medica-2016_9-btl medica-2016_10-lokki

Close